Těšínská 1586/66
Opava
74601
IČ: 27840603

+420 605 027 841
(pacienti MUDr. Holešové + dentální hygiena)

+420 605 044 700 (pacienti MDDr. Rychtarové a MDDr. Kubrické)

opavadent@email.cz

BĚLENÍ ZUBŮ

Zubní sklovina může mít různé odstíny a většinou se její zabarvení s věkem mění. 

Skvrny a nežádoucí zabarvení zubů může mít nejrůznější příčiny jako genetické vlivy, stárnutí, úrazy zubu, nemoc, požívání antibiotik aj. léků, kouření, požívání potravin a nápojů zabarvujících sklovinu nebo i příjem větších dávek floridu v době, kdy se zuby stále ještě vyvíjejí.

DŮLEŽITÉ INFORMACE PŘED BĚLENÍM:

  • bělení je povoleno od 18 let
  • bělení silně nedoporučujeme u zubů s neošetřenými kazy, či u onemocnění dásní, jelikož by mohl jejich progresi urychlit
  • pokud víte již dopředu, že o bělení zubů máte zájem, oznamte tuto skutečnost svému zubnímu lékaři, aby mohl zvolit správný odstín výplně či protetické práce

BĚLÍCÍ PASTY

Na dnešním trhu je spousta druhů bělících past.

Bohužel, nejsou tak účinné jako profesionální bělení zubů a mohou zesvětlit barvu zubů jen velice nepatrně. Většina past toho navíc dosáhne tím způsobem, že povrchovou (zabarvenou) vrstvu skloviny sbrousí. Jejich účinek tak má krátké trvání - od několika dní, po několik týdnů - a postupně sklovinu ztenčují.

Proto dávejte pozor na RDA - hodnota určující abrazivitu zubních past. Do jisté míry (RDA < 50) napomáhá při odstraňování plaku, u vyšších hodnot (RDA > 100) jsou v dlouhodobém užívání dle našeho názoru nevhodné.

Některé bělící pasty (např. od Opalescence, RDA 70) jsou relativně bezpečné a svým účinkem snižování citlivosti zubů jsou vhodním doplňkem k domácímu bělení gely.

DOMÁCÍ PROFESIONÁLNÍ BĚLENÍ (bělící peroxidové gely)

K takovému je potřeba zhotovení silikonových nosičů, které napomáhají nanesení gelu rovnoměrně a pouze na zuby (dásně by mohl časem dráždit).
O ty můžete zažádat svého stomatologa, který následně otiskne Váš chrup a v zubní laboratoři je nechá zhotovit.
Při předání dostanete gely, nosiče a instruktáž.
První výsledky můžete většinou vidět nejpozději do 14 dní při pravidelném používání (alespoň ob den).

Bělící gel dokáže vybělit i výraznější skvrny a změny zabarvení na delší dobu se zachováním tloušťky a kvality skloviny.

ORDINAČNÍ PROFESIONÁLNÍ BĚLENÍ

Jedná se o mnohem silnější formu než předchozí dva způsoby, protože k bělení používá vysokopercentuální peroxid, který je v rukou laika nebezpečný. Může ale změnit barvu zubů rychleji a výrazněji již v jednom sezení.
Jak z názvu vyplývá, jedná se o výkon v ordinaci (cca 30-45 min), kdy se zuby nejprve izolují pomocí kofferdamu, a až poté se nanáší bělící gel, který se nechá chvíli působit. Nakonec zubní lékař nanese na zuby remineralizační (fluoridový) gel.
Tento typ bělení má své vedlejší účinky a není vhodné pro každého (zvýšená citlivost na teplo a chlad, dásně mohou být několik dní podrážděné).

OSTATNÍ VOLNĚ PRODEJNÉ BĚLÍCÍ PROSTŘEDKY

Jelikož obsah peroxidu ve volně prodejných připravcích je přísně regulovaný a zároveň velmi nízký, nejsou tyto přípravky tolik účinné, a tak si musí často dopomoct jinak. Jedny z metod jsou již výše zmíněné vysoké RDA či vysoušení zubů hyperosmotickými látkami (sušší zub je bělejší, rehydratuje se do několika hodin).
Proto je dle našeho názoru lepší investovat do peroxidových bělících gelů.

 

Na detalinější informace se neváhejte zeptat svého stomatologa.