BĚLENÍ ZUBŮ

Zubní sklovina může mít různé odstíny a většinou je její zabarvení s věkem mění. 

Skvrny a nežádoucí zabarvení zubů může mít nejrůznější příčiny jako genetické vlivy, stárnutí, úrazy zubu, nemoc, požívání antibiotika jiných léků, kouření, požívání potravin a nápojů zabarvujících sklovinu nebo i příjem větších dávek floridu v době, kdy se zuby stále ještě vyvíjejí.

Existují tři základní druhy bělení zubů. Bělící pasty, domácí bělení zubů a profesionální bělení zubů.

Bělící pasty jsou nejšetrnější metodou a obvykle nemají žádné vedlejší účinky. Bohužel, nejsou tak účinné jako profesionální bělení zubů a mohou zesvětlit barvu zubů jen velice nepatrně. Jejich účinek má krátké trvání-od několika dní, po několik týdnů.

Prostředky pro domácí bělení zubů jsou dostupné ve stomatologických ordinacích a mohou být aplikovány pomocí nasazovacích silikonových aplikátorů, proužků, sprejů nebo kartáčkem. Jejich účinek je více vidět a má delší účinnost a dokáže vybělit i výraznější skvrny a změny zabarvení.

Profesionální bělení je mnohem silnější než předchozí dva způsoby, protože k bělení používá peroxid. Může změnit barvu zubů rychleji a výrazněji. Má ale své vedlejší účinky a není vhodné pro každého. Zuby se mohou stát přecitlivělé na teplo a chlad, dásně mohou být několik dní podrážděné. Přehnané bělení může způsobit nepříjemné pocity, nepohodlí a poškodit vaši zubní sklovinu.

Není doporučeno pro lidi trpící záněty dásní a zubním kazy. Bělením rovněž nelze změnit barvu zubních výplní a korunek. Pro zachování bílých zubů doporučujeme vyhýbat se kouření, potravinám a nápojům zabarvujícím zuby (čaj, káva, lesní plody). Je také dobré vědět, že i přes bělení se zuby po čase vrátí ke svému původnímu zabarvení.

V naší ordinaci nabízíme pacientům prostředky pro domácí bělení zubů. 

Stomatolog nejprve odebere otisk vašich zubů a vytvoří silikonové formy (aplikátory). 

Pak si v pohodlí domova aplikujete prostřednictvím těchto aplikátorů bělící gel na zuby na dobu 4-6 hodin. Efekt bělícího procesu  může zesvětlit vaše zuby až o 5 odstínů.